SOZA nechápe, že YouTube je hlavne o voľnom zdieľaní

Autor: Peter Murar | 13.6.2011 o 11:27 (upravené 13.6.2011 o 11:52) | Karma článku: 11.42 | Prečítané  3624-krát

Absurdita slovenských právnych noriem a ich vymáhateľnosti sa zase prejavila v celej svojej kráse. Ako upozornil na svojom blogu Peter Kučerka, slovenskí bloggeri musia platiť SOZA za video obsah, ktorý majú embednutý z YouTube na svojom blogu. Tragikomická situácia je absurdná hneď z troch dôvodov:

1. YouTube je sociálne médium a ako také sám nabáda užívateľov, aby klipy zverejnené videa sharovali tým, že pri každom klipe zverejňuje kód na vloženie videa inde.

2. Akýmkoľvek zoficiálňovaním shareovaného obsahu (napr. formou spisovania zmlúv, vyžadovaniím poplatkov atď.) SOZA paradoxne robí umelcom medvediu službu – embedobanie videí je pre kapely tou najlepšou formou neplateného PR

3. Z vyjadrenia zástupkyne SOZA pre rádio FM je zrejmé, že dodržať stanovené pravidlá je prakticky nemožné. Už vidím, ako blogger o jedenástej večer, keď dopíše článok, bude čakať do nasledujúceho dňa, aby si u SOZA overil, či háji, alebo neháji záujmy umelca o ktorom píše. Alebo ako Googli, ktoráže organizácia v Singapure háji záujmy nejakého miestneho exota, ktorého videoklip ho zaujal.

SOZA akoby žila v paralelnom – byrokratickom – vesmíre, v ktorom neexistuje Facebook, YouTube, ani iné sociálne služby. Vo vesmíre, v ktorom si ich zamestnanci videoklip na webe vychutnajú len vtedy, keď si najskôr overia, či je dané video v súlade s ich požiadavkami. Vo vesmíre, v ktorý kreativite bežných ľudí kladie pod nohy polená, a v ktorom má striktné dodržiavanie právnych noriem prednosť pred zdravým rozumom. Otázka je, či sa bloggeri dokážu spojiť a pokúsia sa vyvinúť dostatočne silný tlak, aby sa status quo zmenil. Kým budú všetci tichu čučieť, úradnícky šimeľ si možno ani nevšimne (alebo neprizná), že poriadne zakopol. Je to totiž pohodlné, rentabilné a hlavne - v súlade s predpismi.

Na truc:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nový šéf slovenského Volkswagenu: Bratslava patrí medzi špičky koncernu

Závod v Bratislave od konca roka 2017 začne kompletne vyrábať Porsche Cayenne.

TECH

Pozeráte po svadbe porno? Rastie riziko vášho rozvodu

Erotické videá, zvyšujú pravdepodobnosť rozvodu.

BANSKÁ BYSTRICA

Fico kritizoval Mayovú, Kiska zas nepriamo odkazoval Kotlebovi

Na oslavách SNP hovoril premiér aj o strachu.


Už ste čítali?